Звісно, ХІХ ст. не було рожевим часом для реалізації та здійснення національних, соціальних і звичайних людських мрій. Із висоти нашого часу це століття сприймається як доба трестів, картелів і монополій, нечуваної масової еміграції десятків мільйонів осіб, що шукали кращої долі, імперіалізму, колоніалізму і жорсткої конкуренції за сировинні джерела та ринки збуту, великих колоніальних світових імперій - Англійської, Французької, Бельгійської та ін. Певна річ, не варто забувати і про становище підневільних націй, які опинилися у складі різних держав, передусім українців, які були розділені кордонами поміж імперіями Габсбургів і Романових.
Утім, ХІХ ст. продукувало надії на національне, соціальне, культурне визволення, котрі пригноблені та скривдженні народи пов’язували із національними планами чи проектами власного Відродження. Первісно такі проекти побутували у вигляді ностальгійних, сентиментальних або легендарних згадок про колишню велич, героїку та славу. Проте вони поступово еволюціонували, трасформувалися, адсорбували модерні політичні, культурні, духовні, соціальні й інтелектуальні віяння, зорієнтовані на те, щоби вивести народ/націю на європейську сцену.
Цей напрочуд складний і тернистий шлях здолав і український проект Відродження, котрий циркулював і ширився у різноманітних проекціях від останніх десятиліть ХVIII ст. до нашого часу. Історія національного проекту, ідей, концепцій, образів, візій, особистостей, які змагалися, взаємодіяли, перепліталися між собою є надзвичайно цікавою та багатошаровою, а у багатьох аспектах - повчальною для сучасних українців.