Її можна порівняти хіба що з першими леді США, життя і діяльність яких, зокрема, елегантно описала в книгах-бестселерах Кейт Андерсен Брауер, і відповідати яким і перевершити яких вона прагнула.
Власне, людська індивідуальність і навіть недосконалості перших леді робили їх настільки цікавими. Багато з них вважали себе «звичайною жінкою, яка живе в незвичайний час» (Стів Форд). Виходили з того, що якщо президента обирає вся країна, то «нас вибрав один чоловік» (Лора Буш). Гілларі Клінтон говорила про себе так: «Можливо, я найбільша знаменитість, яку ви по-справжньому не знаєте». Барбара Буш «дотримувалася прекрасної життєвої філософії» її невістки щодо першої леді: «Ти можеш її любити чи ні, але краще її любити».
Хорошим прикладом першої леді може слугувати і Мішель Обама, яка дуже відверто і з тонким гумором описує ранні роки свого заміжжя, коли їй доводилося балансувати між роботою і сім'єю в умовах політичної кар'єри чоловіка, відносини з Б. Обамою, свою роль учасниці передвиборчої кампанії, коли він балотувався на другий президентський термін, традиції і звичаї Білого дому, де сім'я провела вісім років. Адже велике мистецтво полягає в тому, щоб залишитися людиною, вийшовши за нього. І їй це вдалося завдяки тому, що вона дотримувалася правила: я звичайна людина, яка потрапила в незвичайну ситуацію.
У політиці ці знамениті жінки нерідко мали набагато більше значення, ніж офіційні особи. Їм відводиться особлива роль у дипломатії — в згладжуванні шорсткостей і втішенні ображених почуттів. Щовечора, лягаючи в ліжко поруч з президентом, вони можуть впливати на їхні державницькі рішення. Не випадково арабська мудрість говорить: треба остерігатися не тих, хто метає списи, а тих, хто кидається подушками. В її розвиток добре лягає і народне прислів'я: нічна зозуля денну перекує.
Одні перші леді культивували власний образ, особистості інших поглиналися їхніми чоловіками. Але ніщо ними не робиться публічно без політичного розрахунку і висновків про те, допоможе чи нашкодить це їхнім чоловікам. Але водночас їм не потрібно ні про що турбуватися в плані домашніх справ. Було потрібно лише бути на видноті і демонструвати хорошу форму, настрій. Думати про те, щоб справити належне враження, навіть на людей, яких, можливо, ніколи не доведеться зустріти в житті. Терпіти пропонований розпорядок дня, охорону і безліч обслуговувального персоналу, постійне перебування в фокусі суспільної уваги.
Чоловіки деяких з цих жінок уклали з ними угоду, де є пункт про нерозголошення подружньої невірності. Джекі Кеннеді і Гілларі Клінтон — найвідоміші приклади таких обмежень, і вони багато в чому ідеально підходили своїм чоловікам: ерудовані, дотепні, а головне — розсудливі. Але складні шлюби Кеннеді і Клінтон не унікальні. Президент Джонсон не робив таємниці зі своїх романів і на вечірках часто намагався затиснути в кутку найкрасивішу дівчину. А до кінця вечора в нього на обличчі залишалися сліди помади. Леді Берд іноді перебувала в тій самій кімнаті і благала чоловіка перестати її компрометувати.
Під час передвиборчої кампанії 1992 р. Гілларі зробила попередження Б. Клінтону, подібно попередженню Форбса Джону Кеннеді тридцятьма шістьма роками раніше: «Ти досить дурний для того, щоб розтринькати президентство через свій член». Його зв'язок з Монікою Левінські, що тривав з листопада 1995-го по березень 1997 р., відкрився публіці тільки в січні 1998 р. і вразив їхній шлюб до основи. Але все-таки в ім'я вищої мети деякі дружини вимушено дивилися на зради «вінценосних» чоловіків як на їхню «гріховну слабкість», а не «порочну поведінку».
Коротко звернемося до радянської практики, яка визначала місце і роль дружин керівників СРСР.
Надія Крупська протягом тривалого часу була секретарем і радником Леніна, а в останні роки його життя стала головною сполучною ланкою між ним і партією. Обоє були жахливо непристосовані до ведення домашнього господарства і розв'язання побутових проблем. Не склалися і їхні інтимні стосунки через «генітальний інфантилізм» у дружини, чим частково можна пояснити захоплення Леніна іншими жінками. Як згадує одна з його перших симпатій Марія Ессен, «Володимир Ілліч не був аскетом, він любив життя у всій його багатогранності...» Сімейна сварка з цього приводу набула розголосу в соціал-демократичних колах, «коханку-квартирантку» відправили до Росії, де її у 1904 р. заарештували як члена ЦК партії. У листі до неї Ленін просив пам'ятати, що «ми з Вами ще не такі старі — все ще попереду...» Напевно, з урахуванням всіх цих чинників, Єлизавета Василівна, мати Крупської, іноді нарікала: «Звичайно, Володя дуже хороша людина, але все-таки шкода, що Надя не вийшла за того поштового службовця. Можливо, тоді ми б не жили як бродяги».
Крупська вважала, що її чоловік зовсім не великий геній, а звичайна, хоча і дуже талановита людина, з усіма притаманними людям достоїнствами і недоліками. Що надзвичайно дратувало Сталіна, який вбачав в таких оцінках підрив основ нової ідеології — тези про те, що вождь світового пролетаріату — геній. Відповідно він — його найближчий учень і соратник — геній того самого масштабу. Тому вдавався до різних прийомів і ходів, щоб наставити її на правильний шлях. Так, директор лабораторії Мавзолею професор С. Дебов розповідав: Сталін визначив для Крупської спеціальні години для відвідування покійного чоловіка. Біля саркофага ставили стілець, і Крупська, хотіла вона того чи ні, повинна була провести в Мавзолеї визначений час. Надія Костянтинівна розмовляла з Леніним, розповідала йому щось, плакала, а потім раптом сміялася так, ніби сходить з глузду.
Сталін був одружений двічі. Вперше він одружився в 24 роки на 16-річній Катерині Сванідзе, для чого йому довелося погодитися на вінчання в церкві. Катерина була з бідної грузинської сім'ї і настільки сором'язливою, що при появі в будинку гостей ховалася під стіл. У 1907 р., через рік після одруження, вона померла, залишивши сина Якова. Чи то від туберкульозу, чи то — черевного тифу. За свідченнями очевидців, Сталін настільки був пригнічений горем, що на похоронах стрибнув у могилу услід за труною. Однак любов до дружини не врятувала її родичів від репресій.
Сталіну приписують романи з іншими жінками, включно з неповнолітніми, на засланні і в пізніші часи. Після заслання він познайомився з 16-річною Надією Аллілуєвою, яка закохалася в нього без тями. За два роки вони одружилися. Сучасники говорили, що в цьому шлюбі були сильні почуття і любов. У 31 рік все закінчилося для Надії трагічною смертю. За однією з версій, вона наклала на себе руки, опинившись у глибокій кризі через жорстокість чоловіка. Ходили також чутки, ніби Сталін під час чергової сварки кинув дружині: «Знаєш, що ти моя донька?». Нагадавши тим самим, що, коли вона була маленькою, він багато часу проводив з її матір'ю Ольгою — заміжньою жінкою. Сама ж Надія Аллілуєва на вимогу Сталіна робила аборт десять разів.
Жінки Сталіна, за визначенням, не могли чинити будь-який вплив на його поведінку і політику.
Лідером в родині Маленкова (він після смерті Сталіна вважався першим керівником, а не Хрущов, як багато хто вважає) була дружина Валерія Голубцова. Попри те, що у Георгія Максиміліановича був партквиток номер три (перший виписали Леніну, другий — Сталіну), його вважали м'якотілим і податливим, який увесь час відчував потребу опертися на якусь людину з сильною волею (зі спостережень М. Джиласа — одного з керівників Югославії). Зате волі і характеру хоч відбавляй було у Валерії Олексіївни, яка вважалась до того ж явно вираженою антисеміткою, хоча перший чоловік її доньки був євреєм. Вона все життя підштовхувала млявого і інертного чоловіка, привела його на Стару площу, після того, як її взяли на роботу в апарат ЦК.
Дружина Маленкова з 1943 р. очолювала Московський енергетичний інститут і багато зробила для його перетворення на першокласний вищий навчальний заклад. У 1952 р. через хворобу залишила пост ректора і стала заступником директора Інституту історії природознавства і техніки, захистила докторську дисертацію, була професором по кафедрі загальної електротехніки.
Після зняття чоловіка з усіх партійно-державних посад пішла за ним фактично на заслання в Усть-Каменогорськ, пізніше — в Екібастуз. У чомусь у ній можна розгледіти попередницю Р. Горбачової в частині впливу на чоловіка.
Друга дружина Хрущова — Ніна Кухарчук — мала колосальний вплив на чоловіка, який був у побуті, за твердженнями історика Є. Спіцина, банальним підкаблучником. Дійсно, як свідчить їхня правнучка — Ніна Хрущова, «...вона була розумніша за нього і більш освічена, що, можливо, компенсувало той факт, що вона, на відміну від першої дружини Микити, не була красунею в загальноприйнятому сенсі. У Ніни було просте обличчя з носом-гудзиком і солом'яного кольору волосся. Вона була середнього зросту і досить міцної статури. А ще у неї були такі великі ноги, що вони з дідом носили взуття одного розміру.
...Історія їхнього знайомства і залицяння була тим рідкісним випадком, коли вчителька зуміла змінити свого учня на все життя. І на додачу до сильного характеру вона була родом з України, до якої Микита Сергійович завжди мав теплі почуття через своє шахтарське минуле.
...Кожного разу, коли її чоловік наполегливо намагався говорити «пристойною, але не рідною йому українською мовою, так, ніби він українець», їй було так соромно, що вона готова була «провалитися крізь землю».
До речі, дружина Хрущова народилася в Західній Україні — в Холмській губернії, яка входила до вересня 1939 р. до складу Польщі, де до того часу проживали її батьки (за вказівкою М. Хрущова вони були вивезені звідти і у Львові він з ними вперше зустрівся). У її записках, складених для дітей і внуків, які син С. Хрущов відтворив у книзі «Микита Хрущов. Народження наддержави», нібито вбачається несхвальне ставлення до насильницької русифікаторської політики царського уряду, оскільки населення було українським, у селі і вдома говорили рідною мовою.
За мірками того часу вона отримала хорошу освіту — навчалася в Люблінській гімназії, потім — у Холмському жіночому училищі, вивчила російську та польську, пристойно знала французьку, а під час навчання в Москві освоїла ще й англійську. За рівнем революційного і партійного стажу, а також посад (зокрема, входила до керівного складу Компартії Західної України, яка згодом Сталіним фактично була знищена) значно перевершувала раннього М. Хрущова.
Однак вона не хотіла публічності, намагалася не потрапляти в об'єктиви фотоапаратів або кінокамер. У цьому досягли успіху їхній син Сергій і зять Олексій Аджубей. Перший був радником батька в питаннях науки і наукоємних виробництв, супроводжував його в поїздках по країні та за кордоном. А у 28 років був удостоєний звання Героя Соціалістичної Праці, а також лауреата Ленінської премії тощо. Другий редагував «Комсомольскую правду», а потім «Известия». Брав участь не тільки в написанні промов Хрущову, а й по суті курував гуманітарну сферу. Часто виконував різні доручення тестя за кордоном і супроводжував його під час зарубіжних візитів. Біда полягала в тому, що Аджубей багато пив, і особливо після того, як потрапив у дім Микити Сергійовича. Через це припускався за кордоном іноді «таких висловлювань, які могли б закінчитися великим галасом у пресі, але виручало його те, що він був зятем високопоставленого радянського керівника». Хрущов чи не перший радянський керівник, крім Леніна, який почав практикувати сімейність у державних справах.
Дружина Брежнєва — Вікторія Петрова (в дівоцтві — Денисова) ніколи не цікавилася політикою і не любила показуватися на публіці, лише двічі була з ним за кордоном під час офіційних візитів.
Андропов був одружений двічі. З першою дружиною Ніною Єнгаличевою, яка народила йому двох дітей, він розірвав відносини. Не цікавився сім'єю навіть в роки війни. Вона отримала від нього лише один лист у кілька рядків з проханням про розлучення через зустріч з іншою жінкою. Нею виявилася колега по комсомолу Тетяна Лебедєва.
У 1956 р. в Угорщині, де в цей час працював послом Андропов, відбулося повстання, під час якого просто під вікнами посольства по-звірячому розправлялися з комуністами. Від побаченого в його дружини стався психічний розлад, через що вона не могла виконувати протокольні обов'язки, жила самітницею в московській квартирі. Іноді зустрічаються твердження, що друга дружина Андропова стала наркоманкою. Вмираючи в лікарні від сухого неврозу, він продовжував писати дружині вірші: «И пусть смеются над поэтом и пусть завидуют вдвойне за то, что посвящал сонеты своей, а не чужой жене».
З першою дружиною Фаїною Васильєвою Черненко прожив у шлюбі кілька років. Хоча в родині вже було двоє дітей. Подальшу долю він пов'язав з Анною Любимовою. Вона давала чоловікові слушні поради, але не більше. Зокрема, посприяла налагодженню його товариських стосунків з Брежнєвим. А основна її увага була зосереджена на трьох їхніх дітях.
За розповідями Анни Черненко, вона дуже перелякалася через обрання чоловіка генеральним секретарем. Розплакавшись, сказала йому: «Що ж ти накоїв, як ти міг погодитися на це!». Адже були — і інші кандидатури — Гришин, Романов... Але найбільше рвався на цю посаду Горбачов. Та Костянтин Устинович вважав, що Горбачову ще зарано, підсумовує дружина Черненка. Наголосивши, що «він прямо Горбачову так і сказав: «Зарано». Мовляв, молодий ще...» Для того, щоб якось прожити після смерті чоловіка, їй довелося підпрацьовувати конс'єржкою.
Навіть із цього невеликого екскурсу щодо дружин перших осіб радянської держави очевидний висновок: якщо за Леніна Крупська мала суспільний статус, перебувала на видноті, то із часів Сталіна така практика фактично не культивувалася. Навіть попри те, що з перших днів радянської влади пропаганда закликала жінок брати активну участь у громадському житті. «Кремлівські дружини» особливо не висувалися. Звідси і покритість таємницею їхнє існування, мало не підпільне циркулювання чуток і пліток, що стосуються сімейного життя радянських вождів. Не випадково велику популярність у період перебудови мала книга Л. Васильєвої «Кремлівські дружини», яка взялася за описування цього боку нашої історії, доволі важливого для розуміння підґрунтя багатьох подій і навіть прийнятих важливих державних рішень.
На наш погляд, багато які умоглядні висновки, що радше нагадують домисли щодо дружин і родин керівників СРСР, є наслідком відсутності належної документальної та фактологічної основи для того, щоб заповнити білі плями в цій частині історії радянської влади. Тоді як у західному світі про перших леді знають не менше, а, можливо, й більше, ніж про чоловіків, зокрема щодо їхнього впливу на вироблення й прийняття багатьох державних рішень. Тим більше що дружини радянських, та й пострадянських лідерів практично не відзначилися власними спогадами. За винятком, мабуть, відомої книги Р. Горбачової «Я сподіваюся» і мемуарів Наїни Єльциної — дружини першого російського президента. Вона, як і дружина Хрущова, вирішила записати спогади для онуків і правнуків. Але близькі вмовили її їх опублікувати. Насамперед тому, що немало історичних подій дружина президента бачила з дуже близької відстані, що дало змогу подивитися на них очима людини, яка безпосередньо стикалася та пропускала через себе багато чого з того, що відбувалося в СРСР, а потім і в РФ, на пострадянському просторі, та й у світі. Проте зовсім не претендувала на участь у державних справах. Щоправда, у цьому досягла успіхів її донька Тетяна.